Orfeusz i Eurydyka - streszczenie

Obraz
Orfeusz, syn boga Apollina i muzy Kalliope, był niezrównanym poetą i muzykiem, którego graa na lirze poruszała wszystko dookoła — od najprostszych stworzeń leśnych, przez ludzi, aż po samych bogów na Olimpie. Jego talent miał swoje źródło w boskim dziedzictwie, które sprawiało, że jego muzyka była nie tylko piękna, ale też pełna magicznej mocy.  Miłość zawitała w jego życiu, gdy poznał Eurydykę, piękną nimfę leśną. Ich ślub był pełen radości i harmonii, z muzyką Orfeusza rozbrzmiewającą w tle, przynoszącą błogosławieństwo od bogów. Niestety, szczęście to trwało krótko. Eurydyka stanowiła pokusę dlaa innych i pewnego dnia jej uroda okazała się zgubna. Gdy podczas spaceru uciekała przed natarczywym zalotnikiem, ukąsiła ją żmija. Jad okazał się tak trujący, że nimfa natychmiast zmarła, a jej dusza zstąpiła do Krainy Cieni rządzonej przez Hadesa.  Orfeusz długo nie mógł otrząsnąć się po śmierci ukochanej żony. Przepełniony ogromnym bólem, zdecydował się na ryzykowną wyprawę, by prosić wład

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - bohaterowie - opis postaci

KAJKO - jest niski, ma czarne włosy, jest odważny i bardzo inteligenty. To właśnie Kajko najczęściej ratuje przyjaciół z opresji oraz zajmuje się rozwiązywaniem problemów. Dobrze strzela z łuku i włada mieczem. Jest najlepszym przyjacielem Kokosza.

KOKOSZ - jest łysy i dość tęgi, przesądny i nieco tchórzliwy. Bardzo lubi jeść i wpada w złość, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Najlepszy przyjaciel Kajka.

MIRMIŁ - kasztelan Mirmiłowa. Ma długie rude wąsy i jest łysy, a posturą przypomina króla Władysława Łokietka. Z natury miły, ale często popadający w depresję. W takich chwilach wydaje mu się, że zaraz umrze i wtedy prosi swoją żonę Lubawę, aby zasadziła na jego grobie orchidee.

LUBAWA - żona Mirmiła, kuzynka księcia Popiela. Jest o wiele wyższa i postawniejsza od swojego męża. Często stara się wyperswadować mu głupie pomysły, strasząc, że wyprowadzi się do swojej matki.

JAGA - czarownica. Jest ciotką Kokosza i żoną Łamignata. Bardzo mądra, potrafi latać na miotle i ważyć magiczne eliksiry. Ma gadającego kruka o imieniu Gdaś, który informuje ją o wszystkich istotnych sprawach. Kobieta o bardzo silnym charakterze, dzięki czemu potrafi podporządkować sobie mężczyzn, w szczególności zbója Łamignata.

ŁAMIGNAT - zbój, przyjaciel Kajko i Kokosza. Zajmuje się okradaniem bogatych i pomaganiem biednym. Życzliwy i przyjazny, dysponuje nadludzką siłą. Mimo tego często czuje się słaby, dlatego żona Jaga podarowała mu fujarkę i powiedziała, że zwielokrotnia ona jego moce. W rzeczywistości jest to zwykła fujarka i nie ma właściwości magicznych, lecz Łamignat o tym nie wie i używa jej, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo. Jego ulubionym powiedzonkiem jest lelum polelum.

ZBÓJCERZE - gromada rycerzy-rozbójników, których głównym celem jest zdobycie Mirmiłowa. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż za każdym razem zostają pobici. Wyglądem przypominają Krzyżaków, noszą białe mundury z czarnym krzyżem i okrągłą sprzączką. a ich wodzem jest Krwawy Hegemon.

KRWAWY HEGEMON - krzykliwy, siejący postrach wódz Zbójcerzy. Jest władczy i przebiegły. Nienawidzi wszystkich mieszkańców Mirmiłowa.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie