"Dziewczynka z parku" Barbara Kosmowska - streszczenie

Obraz
1. Druga strona ulicy Do Andzi, patrzącej na kłócące się sikorki, pochodzi Jeremiasz i pyta, czy to prawda, że jej tata umarł. Dziewczynka potwierdza, a chłopiec mówi, że może z nią kawałek iść i nie przeszkadza mu, że inni będą się śmiać. Gdy docierają do ruchliwego skrzyżowania, Jeremiasz pokazuje jej jeden z samochodów, stwierdzając, że kupi sobie właśnie taki, gdy dorośnie. Pyta, czy Andzia lubi auta. Dziewczynka mówi, że nie. Przypomina jej się inny samochód, który stoi w garażu i czeka na kupca. Myśli również o mamie, która odkąd tata umarł, cały czas robi porządki.  Mama bardzo się zmieniła i Andzi wydaje się, że czasem nawet zapomina, że jest dorosła. Na przykład zasypia tuż przed kolacją, przez co już raz Andzia spaliła czajnik. Mama dużo czasu spędza pod kocem w kratę, co dla dziewczynki jest dziwne, bo tata leżał pod kocem tylko wtedy, gdy był chory.  Andzia wspomina, jak tata zabierał ją do parku i pokazywał zwierzątka. Proponuje Jeremiaszowi nakarmienie kaczek.   2. Słowa

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - bohaterowie - opis postaci

KAJKO - jest niski, ma czarne włosy, jest odważny i bardzo inteligenty. To właśnie Kajko najczęściej ratuje przyjaciół z opresji oraz zajmuje się rozwiązywaniem problemów. Dobrze strzela z łuku i włada mieczem. Jest najlepszym przyjacielem Kokosza.

KOKOSZ - jest łysy i dość tęgi, przesądny i nieco tchórzliwy. Bardzo lubi jeść i wpada w złość, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Najlepszy przyjaciel Kajka.

MIRMIŁ - kasztelan Mirmiłowa. Ma długie rude wąsy i jest łysy, a posturą przypomina króla Władysława Łokietka. Z natury miły, ale często popadający w depresję. W takich chwilach wydaje mu się, że zaraz umrze i wtedy prosi swoją żonę Lubawę, aby zasadziła na jego grobie orchidee.

LUBAWA - żona Mirmiła, kuzynka księcia Popiela. Jest o wiele wyższa i postawniejsza od swojego męża. Często stara się wyperswadować mu głupie pomysły, strasząc, że wyprowadzi się do swojej matki.

JAGA - czarownica. Jest ciotką Kokosza i żoną Łamignata. Bardzo mądra, potrafi latać na miotle i ważyć magiczne eliksiry. Ma gadającego kruka o imieniu Gdaś, który informuje ją o wszystkich istotnych sprawach. Kobieta o bardzo silnym charakterze, dzięki czemu potrafi podporządkować sobie mężczyzn, w szczególności zbója Łamignata.

ŁAMIGNAT - zbój, przyjaciel Kajko i Kokosza. Zajmuje się okradaniem bogatych i pomaganiem biednym. Życzliwy i przyjazny, dysponuje nadludzką siłą. Mimo tego często czuje się słaby, dlatego żona Jaga podarowała mu fujarkę i powiedziała, że zwielokrotnia ona jego moce. W rzeczywistości jest to zwykła fujarka i nie ma właściwości magicznych, lecz Łamignat o tym nie wie i używa jej, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo. Jego ulubionym powiedzonkiem jest lelum polelum.

ZBÓJCERZE - gromada rycerzy-rozbójników, których głównym celem jest zdobycie Mirmiłowa. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż za każdym razem zostają pobici. Wyglądem przypominają Krzyżaków, noszą białe mundury z czarnym krzyżem i okrągłą sprzączką. a ich wodzem jest Krwawy Hegemon.

KRWAWY HEGEMON - krzykliwy, siejący postrach wódz Zbójcerzy. Jest władczy i przebiegły. Nienawidzi wszystkich mieszkańców Mirmiłowa.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - streszczenie

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie