"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski - streszczenie

Obraz
CZĘŚĆ  I,  rozdziały I i II Dzień pierwszy - 7 lipca 1865 roku, poniedziałek Upalny wieczór. Rodion Romanowicz Raskolnikow, młodzieniec niedawno usunięty z uniwersytetu, opuszcza swoją niewielką izdebkę. Udaje się do domu lichwiarki, Alony Iwanowny, z zamiarem zastawienia ojcowskiego zegarka w zamian za kilka rubli, które mają zapewnić mu przetrwanie najbliższych dni. Podczas drogi powrotnej zagląda do lokalnej karczmy, gdzie spotyka Marmieładowa, byłego urzędnika, który topi swoje zmartwienia i smutki w alkoholu. Tenże zatroskany mężczyzna wygłasza pean na cześć Bożego Miłosierdzia - orację, która brzmi jak hymn na cześć miłości Boga do największych grzeszników. Raskolnikow towarzyszy mu w drodze do domu, gdzie spotyka jego żonę, Katarzynę Iwanowną, ciężko chorą na gruźlicę kobietę, obciążoną opieką nad trojgiem dzieci z poprzedniego związku. CZĘŚĆ I, rozdziały III, IV, V i VI (początek) Dzień drugi - 8 lipca 1865 roku, wtorek, święto ikony Matki Bożej Kazańskiej Nastazja, kucharka i

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - bohaterowie - opis postaci

KAJKO - jest niski, ma czarne włosy, jest odważny i bardzo inteligenty. To właśnie Kajko najczęściej ratuje przyjaciół z opresji oraz zajmuje się rozwiązywaniem problemów. Dobrze strzela z łuku i włada mieczem. Jest najlepszym przyjacielem Kokosza.

KOKOSZ - jest łysy i dość tęgi, przesądny i nieco tchórzliwy. Bardzo lubi jeść i wpada w złość, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Najlepszy przyjaciel Kajka.

MIRMIŁ - kasztelan Mirmiłowa. Ma długie rude wąsy i jest łysy, a posturą przypomina króla Władysława Łokietka. Z natury miły, ale często popadający w depresję. W takich chwilach wydaje mu się, że zaraz umrze i wtedy prosi swoją żonę Lubawę, aby zasadziła na jego grobie orchidee.

LUBAWA - żona Mirmiła, kuzynka księcia Popiela. Jest o wiele wyższa i postawniejsza od swojego męża. Często stara się wyperswadować mu głupie pomysły, strasząc, że wyprowadzi się do swojej matki.

JAGA - czarownica. Jest ciotką Kokosza i żoną Łamignata. Bardzo mądra, potrafi latać na miotle i ważyć magiczne eliksiry. Ma gadającego kruka o imieniu Gdaś, który informuje ją o wszystkich istotnych sprawach. Kobieta o bardzo silnym charakterze, dzięki czemu potrafi podporządkować sobie mężczyzn, w szczególności zbója Łamignata.

ŁAMIGNAT - zbój, przyjaciel Kajko i Kokosza. Zajmuje się okradaniem bogatych i pomaganiem biednym. Życzliwy i przyjazny, dysponuje nadludzką siłą. Mimo tego często czuje się słaby, dlatego żona Jaga podarowała mu fujarkę i powiedziała, że zwielokrotnia ona jego moce. W rzeczywistości jest to zwykła fujarka i nie ma właściwości magicznych, lecz Łamignat o tym nie wie i używa jej, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo. Jego ulubionym powiedzonkiem jest lelum polelum.

ZBÓJCERZE - gromada rycerzy-rozbójników, których głównym celem jest zdobycie Mirmiłowa. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż za każdym razem zostają pobici. Wyglądem przypominają Krzyżaków, noszą białe mundury z czarnym krzyżem i okrągłą sprzączką. a ich wodzem jest Krwawy Hegemon.

KRWAWY HEGEMON - krzykliwy, siejący postrach wódz Zbójcerzy. Jest władczy i przebiegły. Nienawidzi wszystkich mieszkańców Mirmiłowa.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak - streszczenie

"Detektyw Pozytywka" Grzegorz Kasdepke - streszczenie