"Chłopcy z Placu Broni" Ferenc Molnar - streszczenie

 Rozdział 1 W ciepły, marcowy dzień, w klasie pełnej niespokojnie wiercących się dzieci, panuje gorączkowy nastrój. Melodia katarynki wdziera się do wnętrza przez uchylone okno, rozpraszając skoncentrowane spojrzenia. Już tylko chwila dzieli ich od dźwięku dzwonka zwiastującego wolność.  Nauczyciel, zanurzony w swoim świecie, prosi o zamknięcie okna. Zadanie to wykonuje Czengey, mały, ale odpowiedzialny chłopiec. W tej samej chwili Czonakosz organizuje przekazanie tajnej wiadomości przez Nemeczeka do Boki, dotyczącej  spotkania na placu o trzeciej po południu, gdzie ma dojść do wyboru nowego lidera. Dzwonek oznajmia koniec lekcji. Dzieci zrywają się ze swoich miejsc, w mgnieniu oka opuszczając salę. Na zewnątrz tworzą się frakcje, które rozchodzą się w różnych kierunkach. U drzwi pobliskiego domu Czele przechodzi do negocjacji z handlarzem słodyczy. Sprzedawca podniósł ceny swoich towarów, co rodzi konflikt. Chłopcy zastanawiają się nad protestem, wymyślając różne scenariusze, jednak i

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - bohaterowie - opis postaci

KAJKO - jest niski, ma czarne włosy, jest odważny i bardzo inteligenty. To właśnie Kajko najczęściej ratuje przyjaciół z opresji oraz zajmuje się rozwiązywaniem problemów. Dobrze strzela z łuku i włada mieczem. Jest najlepszym przyjacielem Kokosza.

KOKOSZ - jest łysy i dość tęgi, przesądny i nieco tchórzliwy. Bardzo lubi jeść i wpada w złość, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Najlepszy przyjaciel Kajka.

MIRMIŁ - kasztelan Mirmiłowa. Ma długie rude wąsy i jest łysy, a posturą przypomina króla Władysława Łokietka. Z natury miły, ale często popadający w depresję. W takich chwilach wydaje mu się, że zaraz umrze i wtedy prosi swoją żonę Lubawę, aby zasadziła na jego grobie orchidee.

LUBAWA - żona Mirmiła, kuzynka księcia Popiela. Jest o wiele wyższa i postawniejsza od swojego męża. Często stara się wyperswadować mu głupie pomysły, strasząc, że wyprowadzi się do swojej matki.

JAGA - czarownica. Jest ciotką Kokosza i żoną Łamignata. Bardzo mądra, potrafi latać na miotle i ważyć magiczne eliksiry. Ma gadającego kruka o imieniu Gdaś, który informuje ją o wszystkich istotnych sprawach. Kobieta o bardzo silnym charakterze, dzięki czemu potrafi podporządkować sobie mężczyzn, w szczególności zbója Łamignata.

ŁAMIGNAT - zbój, przyjaciel Kajko i Kokosza. Zajmuje się okradaniem bogatych i pomaganiem biednym. Życzliwy i przyjazny, dysponuje nadludzką siłą. Mimo tego często czuje się słaby, dlatego żona Jaga podarowała mu fujarkę i powiedziała, że zwielokrotnia ona jego moce. W rzeczywistości jest to zwykła fujarka i nie ma właściwości magicznych, lecz Łamignat o tym nie wie i używa jej, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo. Jego ulubionym powiedzonkiem jest lelum polelum.

ZBÓJCERZE - gromada rycerzy-rozbójników, których głównym celem jest zdobycie Mirmiłowa. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż za każdym razem zostają pobici. Wyglądem przypominają Krzyżaków, noszą białe mundury z czarnym krzyżem i okrągłą sprzączką. a ich wodzem jest Krwawy Hegemon.

KRWAWY HEGEMON - krzykliwy, siejący postrach wódz Zbójcerzy. Jest władczy i przebiegły. Nienawidzi wszystkich mieszkańców Mirmiłowa.Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - streszczenie

"Cukierku, ty łobuzie!" Waldemar Cichoń - streszczenie