Orfeusz i Eurydyka - streszczenie

Obraz
Orfeusz, syn boga Apollina i muzy Kalliope, był niezrównanym poetą i muzykiem, którego graa na lirze poruszała wszystko dookoła — od najprostszych stworzeń leśnych, przez ludzi, aż po samych bogów na Olimpie. Jego talent miał swoje źródło w boskim dziedzictwie, które sprawiało, że jego muzyka była nie tylko piękna, ale też pełna magicznej mocy.  Miłość zawitała w jego życiu, gdy poznał Eurydykę, piękną nimfę leśną. Ich ślub był pełen radości i harmonii, z muzyką Orfeusza rozbrzmiewającą w tle, przynoszącą błogosławieństwo od bogów. Niestety, szczęście to trwało krótko. Eurydyka stanowiła pokusę dlaa innych i pewnego dnia jej uroda okazała się zgubna. Gdy podczas spaceru uciekała przed natarczywym zalotnikiem, ukąsiła ją żmija. Jad okazał się tak trujący, że nimfa natychmiast zmarła, a jej dusza zstąpiła do Krainy Cieni rządzonej przez Hadesa.  Orfeusz długo nie mógł otrząsnąć się po śmierci ukochanej żony. Przepełniony ogromnym bólem, zdecydował się na ryzykowną wyprawę, by prosić wład

"Quo vadis" Henryk Sienkiewicz - bohaterowie - opis postaci

BOHATEROWIE FIKCYJNI:

MAREK WINICJUSZ - młody patrycjusz i żołnierz. Jest wysoki, muskularny i przystojny. Początkowo porywczy, niecierpliwy, łatwo wpada w gniew. Chętnie bierze udział w ucztach Nerona. Lubi towarzystwo kobiet, ale nie wierzy w miłość. Po spotkaniu Ligii pragnie jej, ale nie ma to nic wspólnego z głębszym uczuciem. Początkowo nie rozumie wartości chrześcijańskich, uważa je za ograniczające i niepotrzebne. Nie akceptuje idei wybaczania, gdyż wyrósł w kulturze, gdzie przyjaciół się kocha, a wrogów nienawidzi i zabija bez żalu. Z czasem, po przyjęciu wiary chrześcijańskiej i pod wpływem Ligii, Winicjusz staje się spokojny i opanowany. Ceni prawość i pokorę, jest wyrozumiały i dobry dla swoich niewolników. Uświadamia sobie, że Ligia jest miłością jego życia. Nie ucieka z Rzymu, mimo że może to zrobić jeszcze przed początkiem prześladowań. Jest bliskim przyjacielem swego wuja Petroniusza.

LIGIA KALLINA - córka króla Ligów, rzymska zakładniczka. Wychowała się w domu Aulusa Placjusza i Pomponii Grecyny i jest przez nich traktowana jak córka. Bardzo piękna, skromna i mądra. Ma jasną cerę i długie, kręcone i ciemne włosy. Wśród rodziny czuje się swobodnie, przy obcych jest nieśmiała i wycofana. Jest uosobieniem dobra i niewinności. Jest chrześcijanką, głęboko wierzy w Boga, jest pełna pokory i umie przebaczać. Pokochała Winicjusza od pierwszej chwili, gdy go zobaczyła w domu Placjusza.

CHILON CHILONIDES - jest Grekiem, oszustem i drobnym rzezimieszkiem, choć przedstawia się jako lekarz i wróżbita. Zostaje sprowadzony przez Eunice do Winicjusza, aby pomóc mu w odnalezieniu Ligii. Przeżywa nawrócenie i umiera jako męczennik.

URSUS - sługa i opiekun Ligii, pochodzący z plemienia Ligów. Chrześcijanin, na chrzcie nadano mu imię Urban. Wysoki i bardzo silny olbrzym, obdarzony łagodnym usposobieniem.

EUNICE - piękna niewolnica Petroniusza, zakochana w swym panu. Wierna i oddana. Petroniusz w końcu docenia siłę miłości i czyni z niej swoją kochankę.

GLAUKUS - lekarz, jest Grekiem i chrześcijaninem. Uczciwy i prawy. Chilon Chilonides sprzedał w niewolę jego żonę i dzieci, a jego samego zostawił na pewną śmierć. Wybacza Chilonowi wszystkie krzywdy, czym przyczynia się do jego nawrócenia. Ginie, płonąc w ogrodach Nerona.

 

BOHATEROWIE HISTORYCZNI:

PETRONIUSZ - patrycjusz, nazywany arbiter elegantantiarum, jest wzorem elegancji, ma wysokie maniery, jest doradcą Nerona w sprawie sztuki, zwłaszcza poezji i aktorstwa. Kiedyś był rządcą Bitynii. Jest nieugięty, nikomu się nie podporządkowuje. Interesuje się sztuką, kocha piękno, ceni wygody i luksusowe życie, które wiedzie dzięki bogactwu. Ma czterystu niewolników. Jest przenikliwy i bardzo inteligentny. Swoje otoczenie traktuje z dystansem i ironią, zwłaszcza Nerona, któremu schlebia, jednocześnie robiąc sobie z niego kpiny. Nie znosi widoku krwi.

NERON - cezar rzymski w latach 54 - 68, zapisał się w historii niebywałym okrucieństwem, prawdopodobnie był psychicznie chory. W powieści szalony, zadufany w sobie i nieobliczalny. Niespełniony artysta, grafoman, niezwykle kapryśny. Obojętny i mściwy, szybko zmieniający decyzje. Popełnił samobójstwo, gdy został osądzony i jako wróg publiczny skazany na śmierć.

POPPEA SABINA -  druga żona Nerona. Piękna, ale bardzo niebezpieczna kobieta. Niegodziwa i mściwa, podporządkowała sobie cezara.

AKTE - postać historyczna, dawna kochanka Nerona, kobieta cicha, skromna i dobra.

TYGELLIN - prefekt pretorianów, bezwzględny, okrutny i zawistny.  Rywal Petroniusza o względy Nerona.

AULUS PLAUCJUSZ - namiestnik Panonii i Brytanii, mąż Pomponii Grecyny. Opiekun Ligii, traktuje ją jak własną córkę.

POMPONIA GRECYNA - żona Aulusa Plaucjusza, opiekunka Ligii, chrześcijanka.

ŚWIĘTY PIOTR  - apostoł, uczeń Jezusa, naucza chrześcijan. Umiera ukrzyżowany w Rzymie.

ŚWIĘTY PAWEŁ Z TARSU - w powieści do Rzymu sprowadza go Piotr Apostoł, aby wsparł chrześcijan i nawrócił Winicjusza. Został ścięty w drodze do Ostii.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie