"Dziewczynka z parku" Barbara Kosmowska - streszczenie

Obraz
1. Druga strona ulicy Do Andzi, patrzącej na kłócące się sikorki, pochodzi Jeremiasz i pyta, czy to prawda, że jej tata umarł. Dziewczynka potwierdza, a chłopiec mówi, że może z nią kawałek iść i nie przeszkadza mu, że inni będą się śmiać. Gdy docierają do ruchliwego skrzyżowania, Jeremiasz pokazuje jej jeden z samochodów, stwierdzając, że kupi sobie właśnie taki, gdy dorośnie. Pyta, czy Andzia lubi auta. Dziewczynka mówi, że nie. Przypomina jej się inny samochód, który stoi w garażu i czeka na kupca. Myśli również o mamie, która odkąd tata umarł, cały czas robi porządki.  Mama bardzo się zmieniła i Andzi wydaje się, że czasem nawet zapomina, że jest dorosła. Na przykład zasypia tuż przed kolacją, przez co już raz Andzia spaliła czajnik. Mama dużo czasu spędza pod kocem w kratę, co dla dziewczynki jest dziwne, bo tata leżał pod kocem tylko wtedy, gdy był chory.  Andzia wspomina, jak tata zabierał ją do parku i pokazywał zwierzątka. Proponuje Jeremiaszowi nakarmienie kaczek.   2. Słowa

"Quo vadis" Henryk Sienkiewicz - bohaterowie - opis postaci

BOHATEROWIE FIKCYJNI:

MAREK WINICJUSZ - młody patrycjusz i żołnierz. Jest wysoki, muskularny i przystojny. Początkowo porywczy, niecierpliwy, łatwo wpada w gniew. Chętnie bierze udział w ucztach Nerona. Lubi towarzystwo kobiet, ale nie wierzy w miłość. Po spotkaniu Ligii pragnie jej, ale nie ma to nic wspólnego z głębszym uczuciem. Początkowo nie rozumie wartości chrześcijańskich, uważa je za ograniczające i niepotrzebne. Nie akceptuje idei wybaczania, gdyż wyrósł w kulturze, gdzie przyjaciół się kocha, a wrogów nienawidzi i zabija bez żalu. Z czasem, po przyjęciu wiary chrześcijańskiej i pod wpływem Ligii, Winicjusz staje się spokojny i opanowany. Ceni prawość i pokorę, jest wyrozumiały i dobry dla swoich niewolników. Uświadamia sobie, że Ligia jest miłością jego życia. Nie ucieka z Rzymu, mimo że może to zrobić jeszcze przed początkiem prześladowań. Jest bliskim przyjacielem swego wuja Petroniusza.

LIGIA KALLINA - córka króla Ligów, rzymska zakładniczka. Wychowała się w domu Aulusa Placjusza i Pomponii Grecyny i jest przez nich traktowana jak córka. Bardzo piękna, skromna i mądra. Ma jasną cerę i długie, kręcone i ciemne włosy. Wśród rodziny czuje się swobodnie, przy obcych jest nieśmiała i wycofana. Jest uosobieniem dobra i niewinności. Jest chrześcijanką, głęboko wierzy w Boga, jest pełna pokory i umie przebaczać. Pokochała Winicjusza od pierwszej chwili, gdy go zobaczyła w domu Placjusza.

CHILON CHILONIDES - jest Grekiem, oszustem i drobnym rzezimieszkiem, choć przedstawia się jako lekarz i wróżbita. Zostaje sprowadzony przez Eunice do Winicjusza, aby pomóc mu w odnalezieniu Ligii. Przeżywa nawrócenie i umiera jako męczennik.

URSUS - sługa i opiekun Ligii, pochodzący z plemienia Ligów. Chrześcijanin, na chrzcie nadano mu imię Urban. Wysoki i bardzo silny olbrzym, obdarzony łagodnym usposobieniem.

EUNICE - piękna niewolnica Petroniusza, zakochana w swym panu. Wierna i oddana. Petroniusz w końcu docenia siłę miłości i czyni z niej swoją kochankę.

GLAUKUS - lekarz, jest Grekiem i chrześcijaninem. Uczciwy i prawy. Chilon Chilonides sprzedał w niewolę jego żonę i dzieci, a jego samego zostawił na pewną śmierć. Wybacza Chilonowi wszystkie krzywdy, czym przyczynia się do jego nawrócenia. Ginie, płonąc w ogrodach Nerona.

 

BOHATEROWIE HISTORYCZNI:

PETRONIUSZ - patrycjusz, nazywany arbiter elegantantiarum, jest wzorem elegancji, ma wysokie maniery, jest doradcą Nerona w sprawie sztuki, zwłaszcza poezji i aktorstwa. Kiedyś był rządcą Bitynii. Jest nieugięty, nikomu się nie podporządkowuje. Interesuje się sztuką, kocha piękno, ceni wygody i luksusowe życie, które wiedzie dzięki bogactwu. Ma czterystu niewolników. Jest przenikliwy i bardzo inteligentny. Swoje otoczenie traktuje z dystansem i ironią, zwłaszcza Nerona, któremu schlebia, jednocześnie robiąc sobie z niego kpiny. Nie znosi widoku krwi.

NERON - cezar rzymski w latach 54 - 68, zapisał się w historii niebywałym okrucieństwem, prawdopodobnie był psychicznie chory. W powieści szalony, zadufany w sobie i nieobliczalny. Niespełniony artysta, grafoman, niezwykle kapryśny. Obojętny i mściwy, szybko zmieniający decyzje. Popełnił samobójstwo, gdy został osądzony i jako wróg publiczny skazany na śmierć.

POPPEA SABINA -  druga żona Nerona. Piękna, ale bardzo niebezpieczna kobieta. Niegodziwa i mściwa, podporządkowała sobie cezara.

AKTE - postać historyczna, dawna kochanka Nerona, kobieta cicha, skromna i dobra.

TYGELLIN - prefekt pretorianów, bezwzględny, okrutny i zawistny.  Rywal Petroniusza o względy Nerona.

AULUS PLAUCJUSZ - namiestnik Panonii i Brytanii, mąż Pomponii Grecyny. Opiekun Ligii, traktuje ją jak własną córkę.

POMPONIA GRECYNA - żona Aulusa Plaucjusza, opiekunka Ligii, chrześcijanka.

ŚWIĘTY PIOTR  - apostoł, uczeń Jezusa, naucza chrześcijan. Umiera ukrzyżowany w Rzymie.

ŚWIĘTY PAWEŁ Z TARSU - w powieści do Rzymu sprowadza go Piotr Apostoł, aby wsparł chrześcijan i nawrócił Winicjusza. Został ścięty w drodze do Ostii.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - streszczenie

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie