"Karolcia" Maria Krüger - streszczenie

Obraz
 Nowina  Karolcia, ośmioletnia dziewczynka o jasnych, splecionych w kitkę włosach i lśniących, zielonych oczach, jest jedynym dzieckiem w rodzinie. Dzieli dom z rodzicami i swoją ciocią Agatą. W pewien czerwcowy dzień jej ojciec przynosi do domu ekscytujące wieści o nadchodzącej zmianie - mają się przeprowadzić do przestronnego mieszkania położonego na malowniczej ulicy Kwiatowej. Wiadomość ta staje się impulsem do rozpoczęcia przygotowań: wszyscy domownicy zaczynają pakować swoje dobytek do drewnianych skrzyń. Wśród nich również mała Karolcia zatopiona w zadumie sortuje swoje cenne pamiątki. Zaczęło się zwyczajnie W dniu przeprowadzki, dom Karolci wypełnia się pośpiechem i napięciem. Pracownicy firmy przeprowadzkowej, ubrani w mundury w odcieniu głębokiego błękitu, wynoszą ciężkie skrzynie i meble. W tym chaosie, Karolcia zauważa pod podłogą, gdzie niegdyś stał kredens, lśniący niebieski koralik. Mimo pośpiechu i czekającej na nią w taksówce ciotki Agaty, dziewczynka delikatnie wydoby

Prometeusz - mit grecki

Prometeusz był tytanem, a jego imię oznaczało "ten, który myśli przed innymi" lub "ten, który przewiduje". Jednak to nie tylko jego mądrość, ale również jego niezależność i dążenie do pomocy ludziom sprawiły, że stał się jedną z najważniejszych postaci w mitologii greckiej.

W pobliżu miasta Panopeus znajduje się chatka, gdzie Prometeusz formuje z gliny człowieka i nadaje mu duszę z ognia niebieskiego, który zdobywa z rydwanu Słońca. Tworzy człowieka jako istotę słabą i nagą, ale o wyjątkowej postaci przypominającej bogów. Ludzie są bezradni wobec przyrody, a ich działania są chaotyczne, dlatego Prometeusz postanawia im pomóc. Kradnie ponownie ogień niebieski i przekazuje go ludziom, ucząc ich rzemiosła i sztuki. Zeus, obawiając się wpływu Prometeusza na ludzi, postanawia ukarać go za jego czyny. Każe Hefajstosowi stworzyć piękną kobietę o imieniu Pandora, która otrzymuje dar od każdego boga. Od Ateny - umiejętność robót kobiecych, od Afrodyty - wdzięk, a od Hermesa - dar wymowy. Bogowie obdarowują ją również szczelnie zamkniętą beczką o tajemniczej zawartości. Hermes sprowadza Pandorę na ziemię. Tytan nie chce jej przyjąć, podejrzewając podstęp, ale jego brat Epimeteusz ulega jej urokowi i bierze ją za żonę. Pomimo ostrzeżeń Prometeusza, małżonkowie otwierają beczkę. Wydostają się z niej różne nieszczęścia i choroby, które od tego momentu będą nękać ludzkość. 

Prometeusz próbuje zemścić się na bogach, oferując im wybór między dwiema częściami zwierzęcia złożonego w ofierze. Mięso owija skórą, a kości przykrywa tłuszczem. Zeus wybiera tłuszcz, myśląc, że pod spodem znajduje się mięso. Spostrzegając swój błąd, władca bogów wpada we wściekłość i postanawia ukarać Prometeusza. Tytan zostaje przykuty do skały Kaukazu, gdzie co dzień orzeł pożera jego wątrobę, która ciągle odrasta. Skazaniec cierpi w samotności, pozbawiony kontaktu z ludźmi, a jego jęki spadają w przepaść gór.
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - streszczenie

"Cukierku, ty łobuzie!" Waldemar Cichoń - streszczenie