Orfeusz i Eurydyka - streszczenie

Obraz
Orfeusz, syn boga Apollina i muzy Kalliope, był niezrównanym poetą i muzykiem, którego graa na lirze poruszała wszystko dookoła — od najprostszych stworzeń leśnych, przez ludzi, aż po samych bogów na Olimpie. Jego talent miał swoje źródło w boskim dziedzictwie, które sprawiało, że jego muzyka była nie tylko piękna, ale też pełna magicznej mocy.  Miłość zawitała w jego życiu, gdy poznał Eurydykę, piękną nimfę leśną. Ich ślub był pełen radości i harmonii, z muzyką Orfeusza rozbrzmiewającą w tle, przynoszącą błogosławieństwo od bogów. Niestety, szczęście to trwało krótko. Eurydyka stanowiła pokusę dlaa innych i pewnego dnia jej uroda okazała się zgubna. Gdy podczas spaceru uciekała przed natarczywym zalotnikiem, ukąsiła ją żmija. Jad okazał się tak trujący, że nimfa natychmiast zmarła, a jej dusza zstąpiła do Krainy Cieni rządzonej przez Hadesa.  Orfeusz długo nie mógł otrząsnąć się po śmierci ukochanej żony. Przepełniony ogromnym bólem, zdecydował się na ryzykowną wyprawę, by prosić wład

Prometeusz - mit grecki

Prometeusz był tytanem, a jego imię oznaczało "ten, który myśli przed innymi" lub "ten, który przewiduje". Jednak to nie tylko jego mądrość, ale również jego niezależność i dążenie do pomocy ludziom sprawiły, że stał się jedną z najważniejszych postaci w mitologii greckiej.

W pobliżu miasta Panopeus znajduje się chatka, gdzie Prometeusz formuje z gliny człowieka i nadaje mu duszę z ognia niebieskiego, który zdobywa z rydwanu Słońca. Tworzy człowieka jako istotę słabą i nagą, ale o wyjątkowej postaci przypominającej bogów. Ludzie są bezradni wobec przyrody, a ich działania są chaotyczne, dlatego Prometeusz postanawia im pomóc. Kradnie ponownie ogień niebieski i przekazuje go ludziom, ucząc ich rzemiosła i sztuki. Zeus, obawiając się wpływu Prometeusza na ludzi, postanawia ukarać go za jego czyny. Każe Hefajstosowi stworzyć piękną kobietę o imieniu Pandora, która otrzymuje dar od każdego boga. Od Ateny - umiejętność robót kobiecych, od Afrodyty - wdzięk, a od Hermesa - dar wymowy. Bogowie obdarowują ją również szczelnie zamkniętą beczką o tajemniczej zawartości. Hermes sprowadza Pandorę na ziemię. Tytan nie chce jej przyjąć, podejrzewając podstęp, ale jego brat Epimeteusz ulega jej urokowi i bierze ją za żonę. Pomimo ostrzeżeń Prometeusza, małżonkowie otwierają beczkę. Wydostają się z niej różne nieszczęścia i choroby, które od tego momentu będą nękać ludzkość. 

Prometeusz próbuje zemścić się na bogach, oferując im wybór między dwiema częściami zwierzęcia złożonego w ofierze. Mięso owija skórą, a kości przykrywa tłuszczem. Zeus wybiera tłuszcz, myśląc, że pod spodem znajduje się mięso. Spostrzegając swój błąd, władca bogów wpada we wściekłość i postanawia ukarać Prometeusza. Tytan zostaje przykuty do skały Kaukazu, gdzie co dzień orzeł pożera jego wątrobę, która ciągle odrasta. Skazaniec cierpi w samotności, pozbawiony kontaktu z ludźmi, a jego jęki spadają w przepaść gór.
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie