"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski - streszczenie

Obraz
CZĘŚĆ  I,  rozdziały I i II Dzień pierwszy - 7 lipca 1865 roku, poniedziałek Upalny wieczór. Rodion Romanowicz Raskolnikow, młodzieniec niedawno usunięty z uniwersytetu, opuszcza swoją niewielką izdebkę. Udaje się do domu lichwiarki, Alony Iwanowny, z zamiarem zastawienia ojcowskiego zegarka w zamian za kilka rubli, które mają zapewnić mu przetrwanie najbliższych dni. Podczas drogi powrotnej zagląda do lokalnej karczmy, gdzie spotyka Marmieładowa, byłego urzędnika, który topi swoje zmartwienia i smutki w alkoholu. Tenże zatroskany mężczyzna wygłasza pean na cześć Bożego Miłosierdzia - orację, która brzmi jak hymn na cześć miłości Boga do największych grzeszników. Raskolnikow towarzyszy mu w drodze do domu, gdzie spotyka jego żonę, Katarzynę Iwanowną, ciężko chorą na gruźlicę kobietę, obciążoną opieką nad trojgiem dzieci z poprzedniego związku. CZĘŚĆ I, rozdziały III, IV, V i VI (początek) Dzień drugi - 8 lipca 1865 roku, wtorek, święto ikony Matki Bożej Kazańskiej Nastazja, kucharka i

"Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry - bohaterowie - opis postaci

MAŁY KSIĄŻĘ - mały chłopiec o jasnych włosach, w zielonym ubraniu i żółtym szaliku. Przybył na Ziemię ze swojej asteroidy B-612. Wyruszył w podróż, bo pragnął zrozumieć siebie i świat oraz bardzo pragnął przyjaźni. Jest bardzo wrażliwy i mądry, a także obowiązkowy. Uważa, że tylko dzieci potrafią prawdziwie patrzeć i odczuwać, dorośli natomiast zapominają o uczuciach i zajmują się sprawami, które nie mają znaczenia. Miał swoją różę, dla której był cierpliwy, wyrozumiały i opiekuńczy. Z czasem zrozumiał, że ją kocha. W trakcie swojej podróży znalazł przyjaźń, odkrył miłość i nauczył się odpowiedzialności za drugą osobę. Na swojej planecie czuł się bardzo samotny, zanim pojawiła się róża, jego życie było smutne. Na Ziemi szukał przyjaciół, zaprzyjaźnił się z lisem i z pilotem, ale wiedział, że pewnego dnia będzie musiał odejść. Opuszcza Ziemię dzięki ukąszeniu węża. W dosłownym znaczeniu tej sceny chłopiec umiera, w przenośni zaś powraca na swoją planetę. 

PILOT (NARRATOR) - dorosły mężczyzna, który mimo swego wieku nie zatracił dziecięcej wrażliwości. Spotyka Małego Księcia po awaryjnym lądowaniu na pustyni. Zaprzyjaźniają się, a chłopiec budzi w nim pragnienie patrzenia na świat oczami dziecka. Potrafi marzy, pod wpływem przyjaciela uczy się odnajdywać radość w błahostkach. Jest dobrym, wrażliwym człowiekiem. Po odejściu Małego Księcia tęskni za nim i często go wspomina. 

RÓŻA - przybyła na planetę Małego Księcia jako małe nasionko. Długo rosła, aż w końcu rozkwitła. Dumna i wyniosła, często manipulowała chłopcem. Ciągle miała nowe wymagania, była egoistyczna. Jednak Mały Książę ją kochał. Ona jego także, ale zupełnie nie potrafiła tego okazać. Dopiero, gdy postanowił wyruszyć w podróż, pożegnała go i wyznała mu miłość.

LIS - przyjaciel Małego Księcia na Ziemi, daje się oswoić i uczy chłopca, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją pielęgnować.

 

Mieszkańcy asteroid:

KRÓL - zamieszkuje asteroidę 325. Całą jego planetę pokrywa gronostajowy płaszcz. Jest władcą, ale nie ma kim rządzić. Najważniejsza jest dla niego władza i podporządkowanie sobie innych.

PRÓŻNY - zamieszkuje asteroidę 326. Mimo, że na planecie jest sam, uważa się za najmądrzejszego i najprzystojniejszego. Jest skoncentrowany jedynie na sobie, a najważniejszy jest dla niego poklask i pochwały.

PIJAK - zamieszkuje asteroidę 327, jest bardzo smutny i pogrążony w nałogu. Postępuje wbrew wszelkim zasadom i logice. Pije, żeby zapomnieć, że wstydzi się swojego nałogu.

BANKIER - zamieszkuje asteroidę 328, od 45 lat liczy gwiazdy i twierdzi, że nimi zarządza.Wartości materialne są dla niego najważniejsze.

LATARNIK - zamieszkuje asteroidę 329, jego praca polega na ciągłym zapalaniu i gaszeniu latarni, ponieważ planeta obraca się bardzo szybko. Jest pracowity, ale bezwolnie wykonuje polecenia, nie zastanawiając się nad ich sensem.

GEOGRAF - zamieszkuje asteroidę 330, uważa się za naukowca. Jednak ciągle siedzi bezczynnie przy biurku i nie wie nawet, co znajduje się na jego planecie.

 

Mieszkańcy Ziemi:

KWIAT - spotkany przez Małego Księcia na pustyni, uważa, że wszystkie problemy ludzi są spowodowane tym, że nie mają korzeni

DRÓŻNIK - kieruje pociągami, opowiada Małemu Księciu o ludziach zamieszkujących Ziemię, którzy wiecznie się śpieszą i na nic nie mają czasu

SPRZEDAWCA- sprzedaje pigułki na pragnienie, dzięki którym nie trzeba pić

WĄŻ - spotkany przez Małego Księcia na pustyni, zagadkowy, ale przyjaźnie nastawiony. Rozmawia z chłopcem o samotności i śmierci. Pomaga mu wrócić na swoją planetę.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Kapelusz Pani Wrony" Danuta Parlak - streszczenie

"Detektyw Pozytywka" Grzegorz Kasdepke - streszczenie