"Dziewczynka z parku" Barbara Kosmowska - streszczenie

Obraz
1. Druga strona ulicy Do Andzi, patrzącej na kłócące się sikorki, pochodzi Jeremiasz i pyta, czy to prawda, że jej tata umarł. Dziewczynka potwierdza, a chłopiec mówi, że może z nią kawałek iść i nie przeszkadza mu, że inni będą się śmiać. Gdy docierają do ruchliwego skrzyżowania, Jeremiasz pokazuje jej jeden z samochodów, stwierdzając, że kupi sobie właśnie taki, gdy dorośnie. Pyta, czy Andzia lubi auta. Dziewczynka mówi, że nie. Przypomina jej się inny samochód, który stoi w garażu i czeka na kupca. Myśli również o mamie, która odkąd tata umarł, cały czas robi porządki.  Mama bardzo się zmieniła i Andzi wydaje się, że czasem nawet zapomina, że jest dorosła. Na przykład zasypia tuż przed kolacją, przez co już raz Andzia spaliła czajnik. Mama dużo czasu spędza pod kocem w kratę, co dla dziewczynki jest dziwne, bo tata leżał pod kocem tylko wtedy, gdy był chory.  Andzia wspomina, jak tata zabierał ją do parku i pokazywał zwierzątka. Proponuje Jeremiaszowi nakarmienie kaczek.   2. Słowa

"Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry - bohaterowie - opis postaci

MAŁY KSIĄŻĘ - mały chłopiec o jasnych włosach, w zielonym ubraniu i żółtym szaliku. Przybył na Ziemię ze swojej asteroidy B-612. Wyruszył w podróż, bo pragnął zrozumieć siebie i świat oraz bardzo pragnął przyjaźni. Jest bardzo wrażliwy i mądry, a także obowiązkowy. Uważa, że tylko dzieci potrafią prawdziwie patrzeć i odczuwać, dorośli natomiast zapominają o uczuciach i zajmują się sprawami, które nie mają znaczenia. Miał swoją różę, dla której był cierpliwy, wyrozumiały i opiekuńczy. Z czasem zrozumiał, że ją kocha. W trakcie swojej podróży znalazł przyjaźń, odkrył miłość i nauczył się odpowiedzialności za drugą osobę. Na swojej planecie czuł się bardzo samotny, zanim pojawiła się róża, jego życie było smutne. Na Ziemi szukał przyjaciół, zaprzyjaźnił się z lisem i z pilotem, ale wiedział, że pewnego dnia będzie musiał odejść. Opuszcza Ziemię dzięki ukąszeniu węża. W dosłownym znaczeniu tej sceny chłopiec umiera, w przenośni zaś powraca na swoją planetę. 

PILOT (NARRATOR) - dorosły mężczyzna, który mimo swego wieku nie zatracił dziecięcej wrażliwości. Spotyka Małego Księcia po awaryjnym lądowaniu na pustyni. Zaprzyjaźniają się, a chłopiec budzi w nim pragnienie patrzenia na świat oczami dziecka. Potrafi marzy, pod wpływem przyjaciela uczy się odnajdywać radość w błahostkach. Jest dobrym, wrażliwym człowiekiem. Po odejściu Małego Księcia tęskni za nim i często go wspomina. 

RÓŻA - przybyła na planetę Małego Księcia jako małe nasionko. Długo rosła, aż w końcu rozkwitła. Dumna i wyniosła, często manipulowała chłopcem. Ciągle miała nowe wymagania, była egoistyczna. Jednak Mały Książę ją kochał. Ona jego także, ale zupełnie nie potrafiła tego okazać. Dopiero, gdy postanowił wyruszyć w podróż, pożegnała go i wyznała mu miłość.

LIS - przyjaciel Małego Księcia na Ziemi, daje się oswoić i uczy chłopca, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją pielęgnować.

 

Mieszkańcy asteroid:

KRÓL - zamieszkuje asteroidę 325. Całą jego planetę pokrywa gronostajowy płaszcz. Jest władcą, ale nie ma kim rządzić. Najważniejsza jest dla niego władza i podporządkowanie sobie innych.

PRÓŻNY - zamieszkuje asteroidę 326. Mimo, że na planecie jest sam, uważa się za najmądrzejszego i najprzystojniejszego. Jest skoncentrowany jedynie na sobie, a najważniejszy jest dla niego poklask i pochwały.

PIJAK - zamieszkuje asteroidę 327, jest bardzo smutny i pogrążony w nałogu. Postępuje wbrew wszelkim zasadom i logice. Pije, żeby zapomnieć, że wstydzi się swojego nałogu.

BANKIER - zamieszkuje asteroidę 328, od 45 lat liczy gwiazdy i twierdzi, że nimi zarządza.Wartości materialne są dla niego najważniejsze.

LATARNIK - zamieszkuje asteroidę 329, jego praca polega na ciągłym zapalaniu i gaszeniu latarni, ponieważ planeta obraca się bardzo szybko. Jest pracowity, ale bezwolnie wykonuje polecenia, nie zastanawiając się nad ich sensem.

GEOGRAF - zamieszkuje asteroidę 330, uważa się za naukowca. Jednak ciągle siedzi bezczynnie przy biurku i nie wie nawet, co znajduje się na jego planecie.

 

Mieszkańcy Ziemi:

KWIAT - spotkany przez Małego Księcia na pustyni, uważa, że wszystkie problemy ludzi są spowodowane tym, że nie mają korzeni

DRÓŻNIK - kieruje pociągami, opowiada Małemu Księciu o ludziach zamieszkujących Ziemię, którzy wiecznie się śpieszą i na nic nie mają czasu

SPRZEDAWCA- sprzedaje pigułki na pragnienie, dzięki którym nie trzeba pić

WĄŻ - spotkany przez Małego Księcia na pustyni, zagadkowy, ale przyjaźnie nastawiony. Rozmawia z chłopcem o samotności i śmierci. Pomaga mu wrócić na swoją planetę.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusz Christa - streszczenie

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyna Bednarek - streszczenie

"Asiunia" Joanna Papuzińska - streszczenie